Nemoguće ja zamisliti život bez frustracija. Kroz frustraciju se svakodnevno susrećemo i razmjenjujemo sa svijetom oko sebe, te tražimo neko bolje, mirnije, pravednije mjesto. Tuga, bol, patnja, žalost, gubitak energije, bezvoljnost, bezvrijednost ili osjećaj straha sudjeluju u tom procesu. Većinu negativnih događaja zaboravimo već nakon nekoliko sati ili dana i okrenemo se novim iskustvima. Ponekad nažalost to nije jednostavno. Neki životni događaji uhvate nas nespremne i poslije njih se teško možemo oporaviti. Također, postoje nezadovoljavajuće situacije u kojima osobe žive dugi niz godina i ne vide mogućnost za njihovu promjenu.
Depresija je bolest koja ne dolazi preko noći. Proces nastajanja je dug i ovisi o bezbroj faktora. Najčešće još u djetinjstvu učimo modele ponašanja koje ćemo kasnije koristiti, bilo da smo naučili stalno udovoljavati tuđim zahtjevima i odricati se vlastitih želja ili raditi sve po svom i izolirati druge, dobivati od života sve bez prepreka i truda ili prepustiti drugima da vode naš život dok mi stojimo po strani. Takva i mnoga druga neadekvatna ponašanja jednog dana sigurno će nas odvesti u depresiju.
Depresija je stanje bez pokreta, zaustavljenosti, zakočenosti, zato savjeti: „Budite aktivni, uključite se, zadržite motivaciju, postavite cilj, brinite o pravilnoj prehrani“, pomažu depresivnim osobama u završnim fazama depresije kad je osoba već dovoljno ojačala da može pratiti vlastite procese i kontrolirati misli.
Traganje za načinima izlječenja od depresije je traganje za smislom života pojedinca, smislom postojanja. Ako osoba ne vidi smisao svog rada, smisao odgoja djece i njihovog odrastanja, smisao odnosa sa roditeljima, smisao održavanja vlastitog zdravlja i drugo, javit će se osjećaj unutrašnje praznine. Stanje praznine crpi životnu snagu i onesposobljava misao da se usredotoči i iz tijela izvuče potrebnu energiju da krene prema cilju. Davanje smisla stvarima oko sebe jača samopouzdanje i potiče prilagodljivost koja je neophodna za kvalitetan način života.
T