Najviše što možemo poželjeti je da se nakon dugog, teškog i napornog dana smjestimo u udoban krevet i dobro naspavamo.Tijekom sna u tijelu se pokreće niz procesa koji utječu na održavanje dobrog zdravlja: luče se hormoni koji sudjeluju u regulaciji metabolizma, tkiva i drugi organi se regeneriraju, mozak obrađuje podatke koje je prikupio tijekom dana, prorađuje stresne događaje i čini sve da se ujutro probudimo lakši, življi i poletniji.

U jutarnjim satima imamo puno intelektualne i fizičke energije, pa stoga ne čudi izreka: “Jutro je pametnije od večeri”.

Potreba za snom jednako je važna kao potreba za hranom. Zbog toga se nakon neprospavane noći osjećamo znatno slabije, brzo se umaramo, slabo reagiramo na podražaje iz okoline, napeti smo, nervozni i razdražljivi.

Poremećaj spavanja potpuno iscrpljuje tijelo, uzrok je i posljedica raznih vrsta bolesti; bolesti srca, bubrega, artritisa, bolesti štitnjače, astma…

Na probleme sa spavanjem djeluju psihološki stresovi, kao što su izloženost preintenzivnim aktivnostima, problemi na poslu, prekratki rokovi, ispiti, svađe u obitelji, konflikti s partnerom, nezaposlenost, stambeni problemi i mnogi drugi.

Preopterećenost očekivanjima, neizvjesnost i nedostatak kontrole nad vlastitim životom nakon vrlo kratkog vremena osobu uvode u stanje anksioznosti i depresije.

Posezanje za lijekovima  često donosi veću štetu nego korist.

Bilo da se radi o otežanom ulasku u san zbog teškog odvajanja od vanjskog svijeta i prepuštanja, ili je dužina spavanja prekratka sa čestim buđenjima ili osoba satima leži u krevetu bez nade da će se san pojaviti, uz stručnu pomoć problemi sa spavanjem mogu se prevladati.

Tehnike mišićne relaksacije, metoda Autogenog treninga, vježbe disanja i psihoterapija daju vrlo dobre rezultate u liječenju nesanice.

U našem savjetovalištu zajedno sa psihoterapeutom sagledati ćete uzroke nesanice, pronaći

najefikasnije načine za njeno izlječenje i ponovo osjetiti životnu radost.

Pin It on Pinterest

Share This