Tko od nas ne želi za sebe lijep i ugodan život? Završiti dobru školu, brzo se zaposliti, raditi posao koji nas ispunjava i od kojeg možemo pristojno živjeti, pronaći partnera koji nas voli i razumije, želimo djecu koja nas poštuju, prijatelje koji nas podržavaju i sl.
Međutim, to  nije tako jednostavno.
Od malena smo izloženi nepoštednoj borbi za svoje mjesto u svijetu oko sebe. Često smo svjedoci, a ponekad i žrtve zlostavljanja, najčešće verbalnog, zatim fizičkog, pa i seksualnog. Kroz školovanje smo prošli dosta stresnih situacija, na radnom mjestu izloženi smo svakodnevnim traumatičnim iskustvima, a partnerski odnosi traže sve više energije i angažmana da bi se održali.
Umjesto da zastanemo, pogledamo što se sa nama događa i kako si možemo pomoći, mi okrenemo glavu, stisnemo zube i idemo dalje, nepodržani, jureći iz jedne negativne situacije u drugu.
Nakon nekog vremena tijelo postaje preopterećeno, mozak više ne može trpiti i potiskivati sve ono što je do sada potiskivao i javljaju se prvi znakovi anksioznosti. Svaka situacija koja asocira na neku opasnost ili koju tijelo percipira kao previše zahtjevnu ili izazovnu uvodi osobu u stanje anksioznosti.
Anksioznost ili tjeskoba je emocija straha , osoba isčekuje da će se dogoditi nešto loše i strepi da se  neće moći zaštititi od takve opasnosti. Obilježena je nizom tjelesnih simptoma kao što su: napetost mišića, znojenje, drhtanje, lupanje srca,, nepravilno disanje, vrtoglavica, osoba se zatvara u sebe, osjeća neizdrživu napetost i zabrinutost.
Anksioznost se ispoljava kroz sve vrste fobija, strah od smrti i bolesti, strah od ljudi, seksualne probleme, nesanicu, uzrok je svih psihosomatskih bolesti, a to su glavobolje, bolovi u leđima i mišićima, astma, visok krvni tlak, povišen kolesterol, probavne tegobe, utrnutost pojedinih dijelova tijela, i drugi.
Psihoterapija je siguran način u liječenju anksioznosti. Kroz psihoterapiju proraditi ćete teme iz vlastitog života koje više ne možete potiskivati i koje su vas dovele do zastoja, podignuti ćete samopouzdanje i samopoštovanje, otkriti nove modele ponašanja i nove načine razmišljanja, te ćete uz stručnu pomoć i podršku ponovo izgraditi kapacitet za zdrav i ugodan život.
Autor
Rajka Rade
Novi list- kolumna

Pin It on Pinterest

Share This